מחלת קרוהן

מהי מחלת קרוהן?

מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית שיכולה לפגוע במערכת העיכול לכל אורכה מהפה ועד לפי הטבעת. המחלה מתאפיינת באיזורים חולים ובריאים לסירוגין אך ברוב המקרים (75%) פוגעת באיזור המעי הדק הסופי, איזור זה נקרא terminal ileum. המחלה יכולה לערב מעי דק בלבד (30%), מעי גס ומעי דק (55%) ובשליש מהחולים המחלה מערבת גם את פי הטבעת דבר אשר גורם סבל רב לחולים במחלה.

מחלת קרוהן היא המחלה הכירורגית הכי שכיחה במעי הדק. לרוב מופיעה בעשור השני או השלישי לחיים אך ישנה עליה נוספת אם כי קטנה יותר גם בעשור השישי.

המחלה היא מחלה כרונית, כלומר אין לה מרפא אך יחד עם טיפול תרופתי ותזונתי ראוי ניתן לשלוט בתסמינים ולאפשר למטופלים חיים טובים ורגילים.

מי בסיכון לפתח מחלת קרוהן?

המחלה מפיעה בשכיחות זהה בנשים וגברים, שכיחה יותר באוכלוסיה יהודית אשכנזית.
הסיכוי לפתח מחלת קרוהן גדול יותר במעשנים.

אחים נמצאים בסיכון פי 30 ובני משפחה מדרגה ראשונה נמצאים בסיכון פי 14-15 יותר להתפתחות מחלת קרוהן.

הסיבה להתפתחות מחלת קרוהן אינה לחלוטין ידועה וישנן מספר תאוריות, זיהומיות, אימונולוגיות וגנטיות אשר קשורות לתגובת יתר של מערכת החיסון לחומרים זרים במעי אשר גורמת להפרשת חומרים הנקראים ציטוקינים והפרשת TNF התורמים לתהליך הלדקתי.

מהם התסמינים?

התסמינים הקלאסים של המחלה הם כאבי בטן, שלשולים וירידה במשקל. תסמינים אלו אינם ספציפים ויכולים להיות תסמין של מחלות נפוצות נוספות ולכן לעיתים לוקח זמן עד שנעשית אבחנה.

המחלה לרוב מתחילה באופן איטי אך עם הזמן התופעות מתגברות בשכיחותן.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​